Artykuły ginekologiczne, porady – Blog WojciechŚwidrak.pl
Antykoncepcja hormonalna jest chyba najbardziej powszechną formą zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Wiele kobiet każdego dnia bierze pigułki.
Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża jest wyjątkowym stanem, w którym niektóre działania są polecane, a niektóre wręcz zakazane. Warto poznać fakty i mity na temat aktywności w ciąży, aby wiedzieć, czego należy unikać.
Czytaj dalej »Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. W jej organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych, a ciało kumuluje całą swoją energię na rozwoju nowego życia. Dlatego podczas całego trwania ciąży ciężarna jest narażona na różnego rodzaju infekcje, omdlenia, mdłości czy wymioty. Latem, kiedy temperatury na zewnątrz gwałtownie rosną, bardzo często dochodzi do nagromadzania się wody w organizmie kobiety, co powoduje między innymi uporczywe obrzęki nóg. Jak dbać o siebie w tym trudnym czasie, aby cieszyć się latem i jak najlepiej wykorzystać czas w dwupaku? Oto kilka ważnych wskazówek.
Czytaj dalej »Przygotowania do ciąży to często dobry sposób na zmianę swoich nawyków żywieniowych oraz rozpoczęcie zdrowego trybu życia. Oprócz diety warto zwrócić uwagę także na kilka innych rzeczy, jak i również rozważyć wykonanie kilku badań, często tych zupełnie nieoczywistych. Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę podczas przygotowania do ciąży?
Czytaj dalej »Ciąża to szczególny, ale też trudny okres w życiu wielu osób. Bardzo często zmianie ulegają nawyki, niektórzy rezygnują na ten czas z pracy, inni starają się inaczej ułożyć swój plan dnia i bardzo często łatwo popaść w przesadę. Czasami nieświadomie można sobie zaszkodzić, innym razem zapomnieć o jakiejś ważnej sprawie. W tym tekście dowiesz się, co należy robić, by prawidłowo zadbać o siebie podczas ciąży.
Czytaj dalej »Infekcja intymna – czym jest?
Infekcje intymne uchodzą za najczęstsze schorzenia kobiecych dróg rodnych. Odpowiadają za nie bakterie i grzyby, które prowadzą do zmian we florze bakteryjnej pochwy. Infekcje intymne mogą przytrafić się kobiecie, niezależnie od wieku. Często mają one charakter nawracający, a więc mimo wyleczenia – infekcja może powrócić. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że infekcje intymne można podzielić na dwa rodzaje – infekcje bakteryjne i infekcje grzybicze. Do najpopularniejszych i najczęściej występujących infekcji intymnych można zaliczyć: opryszczkę narządów płciowych, rzeżączkę, drożdżycę, kiłę czy chlamydię.
Czytaj dalej »Na czym polega działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Regularne przyjmowanie ich zapobiega zapłodnieniu. Wyróżnia się różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, jednak ich działanie jest przeważnie takie samo. Pigułki hamują owulację, a także zagęszczają śluz, który jest produkowany przez szyjkę macicy. Tym samym, plemnikom zostaje zablokowany dostęp do jajowodów. Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że pod względem hormonalnym, organizm kobiety jest “w ciąży”. Dzięki temu, niemożliwe jest zapłodnienie. Ze względu na wysoki poziom skuteczności, kobiety często wybierają ten rodzaj antykoncepcji. Jednak, czy tabletki antykoncepcyjne stosuje się tylko po to, by zabezpieczyć się przed ciążą? Zachęcam do przeczytania pozostałej części artykułu.
Czytaj dalej »Ciąża to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Czas oczekiwania na dziecko dzielimy na trzy trymestry, Przez 40 tygodni w organizmie młodej mamy zachodzi szereg zmian fizycznych, hormonalnych i emocjonalnych. Ciało przyszłej mamy pracuje na pełnych obrotach po to, aby stworzyć optymalne warunki dla rozwijającego się dziecka. W tym artykule dowiesz się ile dokładnie trwa ciąża oraz jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety i jej dziecka w każdym trymestrze.
Czytaj dalej »Menopauza – czym jest i kiedy przychodzi?
Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Nazywana jest często przekwitaniem, a nieco rzadziej klimakterium. Jednak wszystkie trzy pojęcia odnoszą się do jednego. Próg menopauzy wyznacza data ostatniego krwawienia, po którym okres nie pojawia się przez rok. Dlatego, kiedy po tym czasie nagle pojawi się krwawienie, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Menopauza najczęściej występuje u pań między 48. a 52. rokiem życia. Klimakterium poprzedza okres okołomenopauzalny. Utrzymuje się on również kilka lat po pojawieniu się ostatniej miesiączki.
Czytaj dalej »