Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. W jej organizmie zachodzi szereg zmian hormonalnych, a ciało kumuluje całą swoją energię na rozwoju nowego życia. Dlatego podczas całego trwania ciąży ciężarna jest narażona na różnego rodzaju infekcje, omdlenia, mdłości czy wymioty. Latem, kiedy temperatury na zewnątrz gwałtownie rosną, bardzo często dochodzi do nagromadzania się wody w organizmie kobiety, co powoduje między innymi uporczywe obrzęki nóg. Jak dbać o siebie w tym trudnym czasie, aby cieszyć się latem i jak najlepiej wykorzystać czas w dwupaku? Oto kilka ważnych wskazówek.
Obrzęk nóg w ciąży — jak zapobiegać?
Obrzęk nóg w ciąży zazwyczaj jest wynikiem picia zbyt małej ilości wody. Aby mu zapobiec, należy regularnie uzupełniać płyny i pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Jeżeli nie lubisz pić czystej wody mineralnej, możesz dorzucić do niej ulubione owoce lub zioła. Świetnie będzie smakować na przykład woda z cytryną i miętą, która świetnie orzeźwi i nawodni Twoje ciało. Oczywiście możesz bezpiecznie pić także soki owocowo — warzywne, czy niektóre herbaty ziołowe (na przykład miętę, melisę, rumianek lub pokrzywę). W ciąży unikaj natomiast ziołowych mieszanek posiadających w swoim składzie lukrecję, dziurawiec lub żeń-szeń, ponieważ wykazują one negatywny wpływ na rozwój maluszka.
Zastanawiasz się co z kawą? Oczywiście kawa, spożywana w niewielkich ilościach, nie jest w ciąży zakazana. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że wypijanie zbyt dużej ilości kawy może nadmiernie pobudzać maluszka w brzuszku i przyczyniać się do odwodnienia.
Czy w ciąży można się opalać?
To pytanie nurtuje niejedną kobietę przy nadziei. Otóż kobieta w ciąży może przebywać na słońcu bez obaw, że zaszkodzi to jej dziecku. Wbrew powszechnym opiniom, słońce nie dociera przez skórę brzucha do dziecka i nie powoduje żadnych niekorzystnych czy groźnych zmian w łożysku. Nie ma zatem żadnych medycznych powodów do zakrywania brzucha, czy obsesyjnego unikania słońca.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na plażowy relaks, warto zadbać o zabezpieczenie swojej głowy, aby nie nabawić się udaru.
Kolejnym aspektem, o jaki warto zadbać podczas kąpieli słonecznych, jest używanie kremu z filtrem. Dlaczego? Ponieważ skóra w ciąży, za sprawą zmian hormonalnych, jest znacznie bardziej podatna na powstawanie przebarwień.
Podsumowując — wybierając się na plażę, nie musisz całkowicie unikać ekspozycji na słońce. Wręcz przeciwnie! Przebywanie na słońcu w rozsądnych ilościach może nieść ze sobą wiele pozytywów dla naszego zdrowia, ponieważ to właśnie wtedy wytwarza się witamina D, która jest niezbędna to prawidłowego rozwoju płodu.
Masz jakieś wątpliwości na temat przebiegu swojej ciąży latem?
Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety, naznaczony wieloma niewiadomymi. Jeżeli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości dotyczące tego, jak dbać o siebie w ciąży latem, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Twój ginekolog na pewno chętnie odpowie, na wszystkie nurtujące Cię pytania i wyjaśni wszystkie niejasne dla Ciebie kwestie.
Jeżeli zastanawiasz się, jak przebiegają poszczególne trymestry ciąży, przeczytaj nasz poprzedni artykuł.