Menopauza – czym jest i kiedy przychodzi?


menopauza - pierwsze objawy, sposoby na złagodzenie

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Nazywana jest często przekwitaniem, a nieco rzadziej klimakterium. Jednak wszystkie trzy pojęcia odnoszą się do jednego. Próg menopauzy wyznacza data ostatniego krwawienia, po którym okres nie pojawia się przez rok. Dlatego, kiedy po tym czasie nagle pojawi się krwawienie, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. Menopauza najczęściej występuje u pań między 48. a 52. rokiem życia. Klimakterium poprzedza okres okołomenopauzalny. Utrzymuje się on również kilka lat po pojawieniu się ostatniej miesiączki.

Po czym poznać, że to już menopauza?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, menopauzę poprzedza okres okołomenopauzalny. Może on trwać nawet od 10 do 14 lat. Najczęściej rozpoczyna się on w wieku 44 lat, a kończy kiedy kobieta kończy 52 lata. Oczywiście, należy pamiętać, że u każdej z pań, menopauza, jak i sam okres przedmenopauzalny może przebiegać nieco wcześniej lub nieco później. Organizm każdej kobiety jest inny, więc drobne odchylenia nie powinny nikogo niepokoić. Jeśli natomiast czujesz, że jest coś nie tak, pamiętaj – ginekolog rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości. Okres okołomenopauzalny dzieli się na dwa rodzaje:

  • premenopauzę 
  • perimenopauzę   

Ta pierwsza jest etapem między płodnością, a przekwitaniem. Premenopauza może trwać od zaledwie 4 lat, do nawet 10 lat. Po premenopauzie, przychodzi czas na perimenopauzę, która występuje na 3 lub 4 lata tuż przed menopauzą. Kobieta powinna być już wtedy około pięćdziesiątki. Perimenopauza trwa także rok po samej menopauzie. Wiele kobiet skarży się na objawy podczas trwania perimenopauzy, które części z nich uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jakie są to objawy? Czytaj dalej!

Najczęstsze objawy menopauzy

Objawów, które świadczą o zbliżającej się menopauzie jest wiele. Czasami łatwo jest je pomylić z inną dolegliwością, dlatego warto być czujną i dokładnie obserwować swoje ciało. Do najczęstszych objawów menopauzy należą bóle piersi, plamienia między miesiączkami, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, dreszcze, problemy ze snem, ból kręgosłupa, niepokój, drażliwość, napady płaczu, zaburzenia pamięci i koncentracji, bóle mięśni, suchość pochwy, ból podczas stosunku, uczucie przygnębienia, spadek libido, kołatanie serca, a nawet łamliwość kości. To tylko niektóre objawy menopauzy. Jak więc można się domyślić, jest ich naprawdę sporo. Warto jeszcze podkreślić, że objawy świadczące o menopauzie dotyczą całego ciała, nie tylko układu rozrodczego. Większość kobiet przeżywa objawy menopauzy przez kilka lat. Po pewnym czasie, w końcu słabną, a następnie całkowicie ustępują. Zaledwie tylko nieliczne kobiety doświadczają ich do 70. roku życia. Warto dodać, że objawów menopauzy nie powinno się bagatelizować, a kobiety powinny w sposób szczególny dbać wtedy o swoje zdrowie.

Sposoby na złagodzenie menopauzy

Objawy menopauzy potrafią uprzykrzyć życie niejednej kobiecie. Na całe szczęście, istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym można złagodzić ich przebieg. Pierwszym, a zarazem niewątpliwie skutecznym sposobem są tabletki hormonalne. Jednak nie każda kobieta chce z nich skorzystać. Zatem, co jeszcze może złagodzić nieprzyjemne objawy? Fitoestrogeny! Są to naturalne hormony pochodzenia roślinnego. Wykazują między innymi działania estrogenopodobne. Fitoestrogeny otrzymywane są z soi, niepokalanka pieprzowego oraz pluskwicy groniastej. Oprócz niwelowania przykrych objawów menopauzy, wpływają one korzystnie na naczynia krwionośne, serce oraz błonę śluzową pochwy. Aby złagodzić objawy przekwitania, dobrze jest także ograniczyć spożywanie kofeiny. Warto także uprawiać sport, ubierać się na cebulkę, ćwiczyć mięśnie Kegla, regularnie się relaksować, spożywać granata, soczewice, daktyle, grejpfruty i winogrona, a także pić herbaty z szałwii, mięty pieprzowej i melisy. To tylko niektóre ze sposobów na złagodzenie menopauzy. Stosując się do nich, menopauza może okazać się wcale nie taka wstrętna jak o niej mówią!